Zatyczki korkowe – jako doskonałe naturalne i ekologiczne zamknięcie

Korek jest naturalnym surowcem pozyskiwanym z dębu korkowego. Najlepszym miejscem do wzrostu tego drzewa jest rejon basenu Morza Śródziemnego. Ciepłe lata, odpowiednie gleby, łagodne zimy i obfite opady, a także krótkie okresy suszy, sprzyjają prawidłowemu rozwojowi tego wiecznie zielonego drzewa. Korek posiada szereg właściwości, które trudno odszukać w innym surowcu. Jest ognioodporny, nieprzepuszczalny dla cieczy i gazów, chroni drzewo przed wahaniami termicznymi, a także drobnoustrojami.
pepper
Jest lekki, elastyczny, ściśliwy, trwały, łatwy do obróbki, a także wytrzymały mechaniczne. Kora dębu korkowego, dzięki tym szerokim właściwościom, była już znana tysiące lat temu i używana przede wszystkim jako zatyczki do różnego rodzaju butelek z pachnidłami czy zatykania amfor. Nie były one jednak idealnie skonstruowane. Na przełomie wieków, dzięki nowoczesnej technologii, z korka zaczęto produkować zatyczki, które są bardzo szczelnym zamknięciem każdej butelki, ale co ważne, umożliwiającym również przepływ powietrza.

Podział zatyczek korkowych

Zatyczki wyprodukowane z korka są nie tylko praktyczne, ale mogą pełnić również funkcję ozdobną. Można nimi zatykać leki, płyny, maści, likiery czy miody pitne. Szeroką gamę zatyczek korkowych znajdziemy na stronie cork24.co.uk/26-cork-stoppers cork stoppers. Ze względu na różne zastosowanie zatyczek korkowych możemy je podzielić na:
kapsle

  • Korki ozdobne – stosowane do napojów alkoholowych, które są przeznaczone do szybkiego zużycia. Świetnie nadają się również do zamknięcia wyrobów ceramicznych, w których np. znajdują się kosmetyki.
  • Korki walcowe – stosuje się przeważnie do butelek, które wymagają użycia korkociągu. Dobrze dopasowują się nawet do niewielkich nierówności szyjki butelki, gwarantując tym samym szczelne zamknięcie naczynia.
  • Korki stożkowe – są bardzo wygodne w użyciu, ponieważ korek stożkowy użyty do zamykania butelek, pojemników szklanych lub ceramicznych, można wyciągać ręcznie.

Zatyczki z korka naturalnego tzw. litego są doskonałym zamknięciem szklanych pojemników, szczególnie wtedy, kiedy zamknięcie wymaga dłuższego czasu. Są one jednolite, wykonane z jednego kawałka naturalnej kory dębu korkowego. Nie są dodatkowo obrabiane ani klejone, dzięki temu posiadają najwyższą jakość i parametry.
Innym rodzajem zatyczek, są zatyczki wytwarzane z korka aglomerowanego, które powstają z granulatu korkowego połączonego specjalnym spoiwem poprzez formowanie lub wytłaczanie. Jego zaletą jest możliwość dopasowania kształtu jak i ziarnistości. Stosuje się je przede wszystkim do butelek, pojemników plastikowych lub ceramicznych.
cork
W zależności od wyboru zatyczki korkowej, możemy mieć pewność, że będą one doskonale chronić różne produkty przed zapachami z zewnątrz, zapewnią szczelność, trwałość, a także nadadzą naszym pojemnikom wyjątkowy wygląd. Warto też zauważyć, że korek jest surowcem w 100% ekologicznym i podlega całkowitemu recyklingowi.

Napisane przez:

Komentowanie zakończone.