Przenośniki podstawą przemysłu

W każdym funkcjonującym dziś zakładzie produkcyjnym lub montażowym, niezależnie od sektora gospodarki, kluczowe znaczenie dla powodzenia działalności ma szybkie i ergonomiczne transportowanie różnych elementów gotowego produktu. Jak wiadomo proces produkcji ma kilka etapów, które przebiegają bardzo różnie, w zależności od wytwarzanego towaru.

przenośnik rolkowy z taśmą

 

Jednakże elementem wspólnym każdej linii produkcyjnej – oprócz dobrze przeszkolonej załogi – jest „taśma” przenosząca półprodukty bądź gotowe już wyroby w odpowiednie miejsca zakładu produkcyjnego. Podstawowym, szeroko wykorzystywanym zwłaszcza w niewielkich zakładach typem takiego systemu transportu są przenośniki rolkowe. Niewątpliwie są to bardzo uniwersalne urządzenia, które wykorzystywać można praktycznie w każdej branży produkcyjnej oraz dowolnie dostosowywać ich funkcjonalność. Dzięki temu raz zakupiony przenośnik w gruncie rzeczy zawsze się do czegoś przyda. Na rynku dostępnych jest kilka technologii rolkowych, a przedsiębiorca może samodzielnie wybrać odpowiedni sprzęt zaspokajający jego potrzeby produkcyjne.

Zasadniczą różnicą w tym przypadku jest po prostu rodzaj napędu wykorzystywanego do transportu towaru. Podstawowym typem przenośników są od dawna przenośniki grawitacyjne. W zasadzie nie występuje tutaj żaden napęd zewnętrzny, bowiem do poruszania się linii transferowej wykorzystywana jest siła grawitacji oraz tarcia. Szybkość spływu ładunku można dostosować poprzez dobranie odpowiedniego kąta nachylenia całej konstrukcji. Do cięższych i obszerniejszych towarów producenci wybierają przenośniki napędzane paskiem, które swoją energię czerpie z silnika elektrycznego. Dzięki temu, że sztucznie wprawiane w ruch są tylko niektóre rolki oraz dzięki możliwości dostosowywania ilości napędzanych rolek, łatwo da się też oszczędzać na energii przy ładunkach lżejszych. Z drugiej strony, gdy potrzebna jest większa niż zwykle siła uciągu, do napędu podłączyć można kolejne rolki, co z pewnością pozwoli na kontynuowanie produkcji bez przestojów.

Napisane przez:

Komentowanie zakończone.