Pożyczki krótkoterminowe jako alternatywa dla kredytów bankowych?

W obrocie gospodarczym znajdziemy dwie instytucje związane z pożyczaniem pieniędzy. Jedną z nich są oczywiście kredyty bankowe, które udzielać mogą jedynie podmioty zarejestrowane jako banki, zaś drugą wszelkiego typu pożyczki. W potocznym rozumieniu nie rozróżniamy kredytów od pożyczek i bardzo często używamy obu pojęć zamiennie. Niestety kredyty od pożyczek różnią się w wielu istotnych kwestiach, a tym samym nie zawsze powinny być dla siebie ekwiwalentem. Co się z tym wiąże?

Warunki udzielania kredytów

Banki w bardzo precyzyjny sposób muszą pokazywać warunki oferowanych przez siebie kredytów. Polskie prawo za pośrednictwem ustawy o Prawie Bankowym wskazuje w wielu punktach w jaki sposób muszą być prezentowane oferty i jakie informacje zawierać. Banki zostały zobowiązane również do stosowania wskaźnika zwanego RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), który ma za zadanie ułatwić konsumentowi porównywanie kredytów z różnych banków i wybór tego najbardziej optymalnego – w czasach, gdy banki nie podawały tego wskaźnika konieczne było żmudne podliczanie wszystkich kosztów danego kredytu, aby móc go bezpiecznie porównać z innym. W skład kosztów związanych z udzieleniem kredytu oprócz oprocentowania wchodzą przecież opłaty dodatkowe, jak chociażby prowizja związana z jego udzieleniem. Banki również jako instytucje działające w oparciu o obowiązujące prawo międzybankowe zawiązały współpracę związaną z niesolidnymi dłużnikami – za pośrednictwem ogólnodostępnych rejestrów informują się o niesolidnych kontrahentach, którym nie warto udzielać kredytów (wpływa to w znacznym stopniu na zdolność kredytową).

A może pożyczki krótkoterminowe?

Alternatywą mogą być wszelkiego rodzaju pożyczki. Chociaż mogą one opiewać na kilkusettysięczne kwoty, to w praktyce rzadko kiedy przekraczają kilka tysięcy złotych. Wynika to głównie z tego, że dochodzenie roszczeń na podstawie prawa cywilnego, a w oparciu o takowe udzielane są pożyczki, jest znacznie trudniejsze niż w oparciu o prawo bankowego, które dotyczy tylko banków i usług przez nie świadczonych. Z tego też powodu firmy udzielające pożyczek, głównie krótkoterminowych, nie dbają o to, komu i w jakim celu pożyczają pieniądze – odpowiadają jedynie na zapotrzebowanie na rynku na takie usługi i nie sprawdzają dokładnie zdolności kredytowej danych osób. Przy niskich kwotach zawsze istnieje pewność ich odzyskania, czy to po kilku wezwaniach do zapłaty (oczywiście dodatkowo płatnych), czy po procesie sądowym i egzekucji komorniczej również finalnie finansowanej przez dłużnika.
„Krótkoterminówki” lub „chwilówki” to także pożyczki dla zadłużonych z komornikiem – firmy je udzielające nie widzą przeszkód w zajęciu naszego rachunku bankowego przez komornika, bądź też w wyroku z tytułem egzekucyjnym z naszego majątku. Jak uzyskać jednak taką pożyczkę i nie spotkać się z odmową? O tej i innych kwestiach związanych z pożyczkami krótkoterminowymi z komornikiem w tle, przeczytać można w artykule: http://finansowaparabola.pl/pozyczki-dla-zadluzonych-z-komornikiem.html.

Z tego też powodu pożyczki krótkoterminowe mogą być co prawda alternatywą dla kredytów bankowych, jednak w praktyce służą one innym celom i zaciąga się je w innych sytuacjach.

Napisane przez:

Komentowanie zakończone.